Ehliyet sınavı ne zaman? (Ehliyet sınavı giriş belgesi nereden alınır?)

Milyonlarca sürücü adayını ehliyet sınavı heyecanı sardı. Ehliyet alma hayalini 2017’ye bırakanlar, bu yılın ilk ehliyet sınavı için gün sayıyordu. Milli eğitim Bakanlığı’nın (MEB) resmi sayfasında 2017 yılı sınav takvimi yayınlandı.  Peki ehliyet sınavı ne zaman? Sınav giriş belgesi nereden alınır?
 
2017 SINAV TAKVİMİ
 
2017 Yılı Sınav Uygulama Takvimi’nde yer alan bilgiye göre yılda 5 kez yapılan ehliyet sınavının ilki 11 Şubat Cumartesi günü gerçekleşecek. 2017 yılının diğer sınavları ise;
 
2017/MTSKS-2 20 MAYIS 2017 (saat 14.00)
 
2017/MTSKS-3 29 Temmuz 2017( saat 14.00)
 
2017/MTSKS-4 07 EKİM 2017 (saat 14.00)
 
2017/MTSKS-5 23 ARALIK 2017(saat 14.00) tarihlerinde gerçekleşecek.
 
EHLİYET SINAV GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINIR?
 
Sürücü adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri de ehliyet sınav giriş belgelerinin nasıl ve nereden alınacağı. Adayların sınava gireceği yerler; sınav merkezi, bina ve salon bilgileri sınavdan bir hafta önce kayıtlı oldukları kurs müdürlüklerinin internet adresinden yayınlanacaktır. Adaylar bu adresten T.C. kimlik numaralarını veya ad ve soyadı girerek ehliyet sınava giriş yerlerini öğrenebiliyorlar. Ayrıca, adaylar kayıtlı oldukları kurs müdürlüklerinden de sınav yerlerini öğrenebileceklerdir. Kurs müdürlüklerince adaylara sınav giriş yeri bildirim belgeleri düzenlenecek ve adaylara sınavdan önce dağıtılacaktır.
 
EHLİYET SINAVINDA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR!
 
Ehliyet sınavında "otomatik vites" dönemi başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) geçtiğimiz aylarda yapılan düzenlemeye göre, ehliyet sınavı artık otomatik vitesli araçla da yapılabilecek.MEB´in Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde yapılan değişiklikleri içeren yönetmelik, yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle ehliyet sınavına manuel vitesli araçlarla katılma zorunluluğu kalkacak.
 
EHLİYET SINAVI KONULARI
 
Ehliyet sınavında çıkacak olan konular;Trafik ve Çevre bilgisi, İlk yardım bilgisi, araç tekniği olmak üzere üç konu başlığında toplam 50 soru sorulacak. Sınav süresinin 60 dakika olduğu sınavda konularına göre soru adedi ise şöyle;
 
Motorlu taşıtlar yazılı sınavı sorulacak soru sayısı ve sürüleri şu şekilde olacak.
 
13 İlk Yardım Bilgisi
27 Trafik ve Çevre Bilgisi
10 Motor

Olmak üzere toplam 50 soru sorulacak. Sınav süresi ise, 60 dakika olacak. 

Kaynak : Milliyet

 


15.4.2017

Geri Dön

Mecidiyeköy Sürücü Kursu Hizmette Son Nokta!

Online Dersler & Eğitimler

Türkiye de ilk defa web sitemiz üzerinden tüm teorik ders eğitim olanaklarını sürücü adaylarına sunarak sürücü eğitiminde yeni bir dönem başlattık.

Nüfüs Müdürlüğü Randevu

Adaylarımız Tüm şehir ve ilçelerden herhangi bir Nüfüs Müdürlüğü aracılığıyla Evraklarını teslim ederek ehliyet başvurusunda bulunabilirler.

Park Etme Oyunu

Sürücü kurslarına gitmeye başlayan bir çok kişi çok kısa süre içerisinde araba sürmeyi rahatça öğrene bilirsiniz.

Top